• A
  • A
  • A

Wtorek, 21 września 2021 r.

Jonasza Mateusza

Osoby, które ukończyły 50 lat, będą miały okazję za darmo zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 26 października 2014 roku odbędzie się akcja NEFROTEST w Sieradzu.

Jest to część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Sieradzu. Na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli:Wojewoda  Łódzki – Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Starosta Sieradzki – Dariusz Olejnik, Starosta Łaski – Cezary Gabryjączyk, Wicestarosta Poddębicki – Piotr Binder, Prezydent Miasta Sieradz – Jacek Walczak,  Dyrektor Szpitala w Sieradzu – Dariusz Kałdoński oraz  prof. dr hab. Michał Nowicki - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.
 
Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Sieradzu pragną  zwrócić uwagę mieszkańców na profilaktykę chorób nerek. Według szacunków, problemy
z nerkami mogą dotyczyć ponad 4 milionów osób w Polsce. Większość z nich nie zdaje sobie
z tego sprawy. „Wielu lekarzy mówi o nerkach jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent o tym nie wie. Nie odczuwa bólu czy wyraźnych zmian w swoim funkcjonowaniu, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie” - tłumaczy dr Krzysztof Kalita, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Sieradzu.
 
 
Aby przebadać krew podczas NEFROTESTU w Sieradzu trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji
na badania. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo” - mówi Małgorzata Kasprzak, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ.

Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 50. roku życia. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja zostanie przeprowadzona 22 i 23 października br. pod jednym z dwóch numerów telefonów: 797 736 776 oraz 797 736 767, w godz. 10:00 – 15:00. 
 
W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.
 
Sieradz to już 49.miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy prawie 30 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc.


 

Kontakt

Dane kontaktowe / adresowe

Urząd Gminy w Klonowej
ul. Ks. Dalaka 2, 98-273 Klonowa
powiat sieradzki, województwo łódzkie

Telefon: (43) 820 84 93
Fax: (43) 820 84 76
E-mail: gmina@klonowa.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30
pokaż mapkę google

Forum

  • Brak postów do publikacji.
Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014
Urząd Gminy Klonowa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.