2021-05-21 08:13:57
Relacja z konkursu „Wiejska Kiełbasa z Łódzkiego”
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi i Instytututem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Łodzi zorganizował konkurs „Wiejska kiełbasa z łódzkiego”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować tradycyjną kiełbasę wiejską wykonaną z własnych składników. Zobacz wszystkie galerie- Rolnictwo
- 09 lipiec 2014
Rolnictwo
Gmina Klonowa jest gminą typowo rolniczą. Całkowita powierzchnia gminy to 9537 ha i większość tego obszaru stanowią uprawy rolne, dzięki czemu na terenie gminy możemy zaobserwować uprawne gatunki roślin, łąki, pastwiska. W Gminie Klonowa przeważają gospodarstwa tradycyjne. Nieskażone środowisko sprzyja uprawom czystym ekologicznie i produkcji zdrowej żywności. W regionie uprawia się zboża (głównie żyto i jęczmień) oraz ziemniaki. W hodowli dominuje trzoda chlewna i bydło mięsne.
Na terenie gminy funkcjonują 903 gospodarstwa rolne. Największy ich odsetek stanowią gospodarstwa rolne o powierzchni od 7 do 10 ha. Zauważa się powiększanie dużych gospodarstw oraz zwiększenie ilości mniejszych gospodarstw rolnych.
O strukturze zasiewów decydują głównie warunki przyrodnicze, tradycja upraw i długość okresu wegetacyjnego, który średnio trwa 210 - 220 dni. Na terenie Gminy uprawia się głównie zboża, które stanowią największy udział w strukturze zasiewów, oraz ziemniaki. Uprawia się również tutaj rośliny pastewne i warzywa.
W produkcji zwierzęcej prym wiedzie chowu bydła mlecznego oraz trzody chlewnej. W przypadku chowu bydła mlecznego następuje ograniczenie pogłowia krów w małych gospodarstwach często nawet ich likwidację, a jednocześnie powstawanie niezbyt licznej grupy gospodarstw o dużej obsadzie bydła mlecznego. Większość małych gospodarstw rezygnuje z hodowli krów, przy jednoczesnym zwiększeniu hodowli trzody chlewnej.
Techniczne wyposażenie gospodarstw rolnych z roku na rok stopniowo ulega zmianom. Gospodarstwa dysponują coraz większą liczbą maszyn i urządzeń. W wielu przypadkach nie są to jednak maszyny i urządzenia nowe. Zmiana technicznego wyposażenia jest spowodowana dopłatami z Funduszy Unijnych.
Dla rolników organizowane są również szkolenia z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych oraz możliwości rozwoju gospodarstw a także dostosowania gospodarstw do wymogów polityki rolnej Unii Europejskiej.
Na terenie gminy Klonowa brak jest zakładów przemysłu rolno - spożywczego, zakładów przetwórczych, punktów skupu płodów rolnych, zakładów świadczących usługi na rzecz rolnictwa. Funkcjonuje jedynie punkt skupu mleka w miejscowości Klonowa, gdzie znajduje się ponadto lecznica zwierząt, stacja paliw, składy prowadzące sprzedaż węgla, nawozów sztucznych itp.